Jihočeská centrála cestovního ruchu

Aktuality

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy, unikátní přírodní divadlo

Vložil(a) Jana Píchová 9. říjen 2020

Na jihu Čech startují letošní podzimní výlovy. U hrází největších jihočeských rybníků tak bude znovu k vidění unikátní činnost zástupců Petrova cechu, pokračovatelů jednoho z nejtradičnějších řemesel, jehož postupy se v některých ohledech po celá staletí prakticky nezměnily. I proto jsou výlovy dlouhodobě návštěvnicky velmi oblíbenou a atraktivní událostí.

„Podzimní výlovy určitě stojí za zhlédnutí, což každoročně ocení tisíce návštěvníků, kteří kvůli této podívané přijíždějí na jih Čech. Letos sice z důvodů koronavirové pandemie rybáři zrušili veškerý doprovodný program, včetně například komentovaných exkurzí na sádkách, ale lovit samozřejmě budou. Ryby, především kapři z jihočeských rybníků, putují tradičně na vánoční trh nejen u nás, ale čekají na ně v celé Evropě. Musí tak z vody ven, covid necovid. Návštěvníci výlovů se tedy budou muset obejít bez ochutnávek, ale o unikátní přírodní divadlo nepřijdou. Pohyb ve volné přírodě na čerstvém vzduchu je navíc nejen bezpečný, ale i zdravý,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

PODZIMNÍ VÝLOVY 2020 NA TŘEBOŇSKU

Rožmberk               12. – 15. 10.

Velký Tisý               12. – 16. 10.

Ponědražský          12. – 14. 10.

Spolský velký         19. – 20. 10.

Záblatský                 2. – 6. 10

Svět                       16. – 19. 11.

Každý to už alespoň v televizi někdy viděl. Zpravidla už za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Takzvaní hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Na tvářích všech je znát, jakou sílu musejí vynaložit na stažení sítě. po půl hodině už "balík" s rybami směřuje ke kádišti, kde je rybáři třídí. Stejnou podívanou nabídnou rybáři lidem i letos.

 Nejatraktivnější budou tradičně výlovy „v krajině dvojího nebe“, tedy na Třeboňsku. Rybářství Třeboň, které je největším producent sladkovodních ryb v Evropě, hospodaří na 439 rybnících o celkové výměře zhruba osmi tisíc hektarů, plánuje od října do listopadu vylovit z cirka 250 rybníků 2100 tun kaprů a 300 tun ryb vedlejších línů, candátů, štik sumců, amurů, tolstolobiků či okounů. Už v pondělí 12. října vyrazí rybáři na Rožmberk, Velký Tisý a Ponědražský rybník. Následovat budou Spolský Velký, Záblatský a Svět.

PODZIMNÍ VÝLOVY 2020 NA ČESKOBUDĚJOVICKU

Dasenský                    14. 10.

Branišovský velký       16. 10.

Parezník                      21. 10.

Čejkovický                   26. 10.

Nuzov                          29. 10.

Olešnický velký           10. 11.

Šindlovský                   18. 11.

Munický rybník na Hluboké přijde na řadu ve dnech 27. – 29. října

 Rybáři z Hluboké nad Vltavou, stejně jako jejich kolegové z Protivína, Blatné, Nových Hradů, plán svých výlovů letos s ohledem na koronavirus nezveřejnili. Výjimkou je Munický rybník na okraji města. Tento výlov je naplánován ve vazbě na státní svátek 28. října a Rybářské slavnosti na Hluboké na 27. – 29. října. Změnu termínu si však rybáři vyhrazují. Podobnou akci mají v plánu i rybáři státního podniku Vojenské lesy a statky ČR na Lipensku. O víkendu 24. – 25. října mají nedaleko Horní Plané v plánu vylovit 140hektarový rybník Olšina přezdívaný Perla Šumavy. Českobudějovičtí městští rybáři budou lovit bez přestávky až téměř do konce listopadu.

V nouzi poznáš jižní Čechy a 30% slevy na ubytování

Ani v nouzovém stavu, v němž se nyní ČR kvůli koronaviru znovu nachází, není podle Jihočeské centrály cestovního ruchu nutné ztrácet dobrou náladu a rezignovat na bezpečný pobyt a relaxaci v přírodě. Pobavit se s jihočeským destinačním managementem a lépe poznat tento region lze účastí v soutěži V nouzi poznáš jižní Čechy na facebookovém profilu: https://www.facebook.com/jiznicechy . Od 9. října lze navíc na webu www.jiznicechy.cz v rámci projektu Podzim v jižních Čechách vouchery s 30% slevami na ubytování.

„Řada do projektu zapojených penzionů a hotelů se nachází v místech s malou koncentrací lidí, tedy v lokalitách, které jsou i v současné době nepříznivě se vyvíjející koronavirové pandemie velmi bezpečné. V průběhu letního projektu byly slevy využity návštěvníky ke zhruba 40 tisícům přenocováním, aniž by došlo k jedinému případu nákazy.  Posledním termínem, kdy bude možné zmíněné slevy využít, je sobota 28. a neděle 29. listopadu,“ zdůraznila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová. Základní podmínkou je nejvýše šest osob ubytovaných nejméně na dvě a maximálně sedm nocí. Pak bude poskytnuta 30% sleva na ubytování, maximálně 300 korun na osobu a noc. Ubytovat se lze samozřejmě i na více nocí, ale dotováno jich bude návštěvníkovi pouze sedm.