Aktuality

Retro je tahák!

Vložil(a) Jana Píchová 1. duben 2019

Destinační společnosti turistických oblastí Písecko-Blatensko a Toulava, za podpory Jihočeské centrály cestovního ruchu, uspořádaly ve dnech 21. a 22. března 2019 motivační cestu pro rakouské novináře. Cílem cesty bylo navštívit místa, která před rokem 1989 významně ovlivňovala společnost, byla jedinečná nebo už tehdy úzce souvisela s cestovním ruchem.

Dvoudenní pobyt novinářů na Písecku-Blatensku a v Toulavě byl uspořádán v duchu programu soudružské delegace, který byl jako vystřižený z přelomu 70. a 80. let minulého století. „Nechtěli jsme ukazovat jen na dnešní poměry humorné věci, proto jsme do programu zařadili i místa jako komunistický lágr Vojna, či příběh rodiny Schwarzenbergů, který je vepsán do historie zámků Orlík a Čimelice,“ říká autor celého pres stripu Martin Slavík.

Akce byla připravena v úzké spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism ve Vídni. Jeho ředitelka Yvette Polasek dala celé misi námět. „Socialismus je pro Rakušany tak trochu exotika. Zajímá je, jak to za železnou oponou vypadalo, co se jedlo, jak se žilo. Vývoj byl v obou zemích od 50. let 20. století zcela jiný a podle toho, jak rychle se kapacita tripu naplnila, musím říct, že zájem rakouských médií o tuto problematiku je opravdu veliký,“ dodává paní Polasek.

Celý program začal u Fierlingerovy a Benešovy vily v Sezimově Ústí. Edvard Beneš, na dlouhá léta poslední demokraticky zvolený prezident Československa, v ní zemřel nedlouho po komunistickém převratu v roce 1948 a bylo jasné, že s ním umírají i poslední zbytky demokracie ve státě. Novináři si následně prohlédli město Tábor, jak z pohledu současnosti, tak i jako armádní město. Pokračovali do Písku, který byl také armádním městem. V něm se žurnalisté prošli po nejstarším kamenném mostu v Česku, po němž ještě koncem osmdesátých let jezdily linkové autobusy. Písek nabídl i brutalistní architektonickou procházku, exkurzi do Jitexu Comfort s.r.o. a odkryl kdysi přísně střežené kryty civilní obrany. „Kupodivu velkým lákadlem bylo i dobové jídlo jako táborská bašta, šunková rolka s křenovou šlehačkou, kmínová polévka či kuřecí plátek s broskví. Pokrmy tohoto typu byly kvitovány s nadšením,“ popisuje za pořadatele akce Martin Slavík a dodává, že všechna jídla byla připravena dle tehdejších norem, tedy bez aditiv a dochucovadel. Novináři po regionech cestovali autokarem Škoda RTO z roku 1968 a okusili, jaké to je, nocovat v luxusním a dříve nedobytném hotelu Orlík (areál Vystrkov).

Program nebyl uměle vytvořen jen pro novinářskou skupinu, ale stane se novým produktem cestovního ruchu, který do svého portfolia zařadí společnost Píseckem, s.r.o. Nabídka poznávání nedávné minulosti je využitelná pro skupiny jak tuzemské, tak zahraniční. Program by nikdy nevznikl bez úzké spolupráce s podnikatelskou základnou a velké díky patří Jiřímu Landovi, řediteli společnosti Lázně Hotel Vráž, kolektivu restaurace Olympie v Písku, managementu hotelu Orlík i pracovníkům správy zámku Orlík.

 

Martin Slavík, destinační společnost Píseckem, s.r.o.

www.piseckem.cz www.toulava.cz www.jiznicechy.cz