Jihočeská centrála cestovního ruchu

Aktuality

Kam k sousedům?

Vložil(a) Michal Šindelíř 3. červenec 2020

Kam k sousedům? Je název projektu 3 českých krajů (Jižní Čechy, Vysočina, Jižní Morava) a 1 rakouského (Dolní Rakousko) na podporu a propagaci výletních cílů sousedů a zároveň prezentovat sousedům tipy k návštěvě kulturních či přírodních památek našeho kraje. Tipy na výlety vybrali v každém kraji odborníci na cestovní ruch a každý kraj tyto turistické cíle bude prezentovat na svých webových stránkách. Nyní máte i Vy možnost nechat se inspirovat kam k sousedům.

VYSOČINA

Vysočina má hned tři města s památkami UNESCO. Jsou to Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou, jejichž historické skvosty na seznam světového dědictví právem patří. Při jejich obdivování však nepřehlédněte další krásy a zajímavosti, které města a jejich okolí návštěvníkům nabízejí. Na své si přijdou turisté všech věkových kategorií, vyznavači aktivního odpočinku i ti, kteří touží po klidu, milovníci čisté přírody i zájemci o poznání.

Chcete objevit Vysočinu v celé její kráse? Inspirujte se na turistickém portále www.vysocina.eu.

TOP CÍLE:

Telč kouzelnáTelč

Svou romantikou vás Telč vtáhne hned při návštěvě historického centra a procházce po malebném náměstí připomínajícím pohádkové kulisy, kouzelným zámkem a zámeckou zahradou prince Miroslava z Pyšné princezny či zámeckým parkem z pohádky Jak se budí princezny. Atmosféru dokresluje i Telčský dům plný tajemství a postav z telčských bájí a pověstí. Užijte si vyjížďky na lodičkách či paddleboardech po klidné hladině Štěpnického rybníka, na jehož hladině se odráží siluety renesančních věží a domů moravských Benátek. Vaši romantickou náladu zcela jistě obohatí některý z koncertů pod otevřeným nebem či šálek prvotřídní kávy v některé z kaváren.

Třebíč tajemnáTřebíč

Třebíčská bazilika sv. Prokopa poodhaluje svá tajemná znamení na kamenných zdech. Za kněžištěm skrývá trpasličí galerii, unikát v České republice. Gotická krypta, patřící k nejcennějším částem baziliky, oplývá až mystickou atmosférou. Dřívější benediktinský klášter – dnes zámek s muzeem – odkrývá osudy lidí a míst napříč historií. Vydejte se s námi Po stopách opatů a rabínů do židovské čtvrti, magické spleti uliček, kde snad každá má svůj příběh či tajemství. Dlouhou, klikatou cestou pokračujte na židovský hřbitov s více než 3000 náhrobky, z nichž na povrch vystupují ornamenty a hebrejské písmo. Celé židovské město v sobě nese odkaz Antonína Kaliny, třebíčského rodáka, jenž v podmínkách koncentračního tábora zachránil tisícovku dětí.

Žďár nad Sázavou s nadhledem

Navštivte poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a otevře se vám dechberoucí výhled na komplex zámku a kláštera i sytě zelenou krajinu Žďárských vrchů. Svěžest okolní přírody a dynamicky zvlněná krajina přímo vybízí k aktivní dovolené. Vystoupejte na Zelenou horu, zdolejte alespoň některou ze 17 osmistovek tvořících majestátní korunu Vysočiny. Na kole můžete projet po Santiniho klenotech, s větrem v zádech plachtit na surfu po vysočinském moři Velké Dářko, či slézt po vzoru Radka Jaroše některou ze skal. A pokud ještě nemáte dost, Vírské ferraty, traily, nebo singletracky ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě budou pro vás tou pravou výzvou.

JIŽNÍ MORAVA

Vítejte v kraji slunce, vína a pohodových lidí. Máme pro vás tipy na výlety a akce. Turistické pecky i místa mimo davy. Tady si odpočinete! Více na www.jizni-morava.cz.

TOP CÍLE:

Moravské vinařské stezkyMoravské vinařské stezky

1200 km značených vinařských cyklotras vás provede jihomoravskou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po Uherské Hradiště na Slovácku. Objevte malebná města i vinařské vesničky s typickou sklepní architekturou, historické a přírodní památky UNESCO a také folklór a vína pohostinných moravských vinařů. Web: www.stezky.cz

Město BrnoBrno

Pulzující metropole, kterou musíte zažít. Brno je městem architektury od gotiky po modernu. Klenotem jsou zástupci funkcionalizmu – a není to jen vila Tugendhat fenomenálního architekta van der Roheho.  Brno je zároveň centrem fantastické gastronomie - domácí i světové, kterou pro vás mapuje gastronomický průvodce Gourmet Brno. Ten vás protáhne kulinárními místy od bister přes cukrárny po fine dining. V neposlední řadě je Brno mezinárodně uznávané pro svoji špičkovou barovou scénu, v níž působí opravdové barmanské hvězdy. Na seznam toho, co musíte v Brně otestovat, jednoznačně patří Super Panda Circus, bar 4Pokoje nebo Bar, který neexistuje. Web: www.gotobrno.cz

Město ZnojmoZnojmo

Znojmo je nádherné královské město založené samotným Přemyslem Otakarem I. Historií to tu dýchá dodnes doslova v každé uličce v centru města. Znojmo je vůbec nejslunečnější místo v ČR, určitě se v horkém létě rádi zchladíte v prastarém znojemském podzemí! Jeden z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy s kořeny už ve 14. století. Spletitá podzemní síť chodeb měří 27 km a místy má i 4 patra. Pozor, kromě klasické prohlídkové trasy (už ta není ani trochu nudná) mají pro fajnšmekry 3 adrenalinové...Jednou z dominant města je románská rotunda sv. Kateřiny s umělecky i historicky nedocenitelnými přemyslovskými freskami. Rotunda leží překvapivě v areálu pivovaru. Kromě piva se tu můžete opájet dokonalým výhledem z hradeb na údolí Dyje nebo nejlepšími víny v Enotéce. A také tu už stovky let stojí znojemský hrad.  Znojmo je kulturní mekkou s mnoha akcemi – aktuální informace vám doporučí Znojemská beseda. Web: https://www.znojemskabeseda.cz/

DOLNÍ RAKOUSKO

Historické jádro dnešního Rakouska je oblíbeným místem na dovolenou i výlety. Mimořádná zeměpisná poloha Dolního Rakouska však nepřinesla jen bohaté kulturní dědictví. Díky prolínání alpské a panonské, severoevropské a jihoevropské klimatické zóny zde vzniklo obrovské bohatství různých krajinných typů. Lužní lesy a stepi, horské pastviny a jezera, soutěsky a pahorkatiny, říční údolí a slatiny: asi nikde jinde v Evropě nenajdeme na tak malém území tolik harmonicky se prolínajících typů krajiny. Oblast kolem Dunaje je přírodně půvabným a kulturně pozoruhodným místem na dovolenou!

TOP CÍLE:

Wachau Wachau

Nejznámější vinařská oblast Rakouska vděčí za svá neuvěřitelně rafinovaná a elegantní bílá vína nejenom zdejším prvotřídním vinařům, ale rovněž ideálním přírodním podmínkám. Světové kulturní dědictví a krajina blahobytu – to je Wachau, úzké údolí kolem Dunaje mezi městy Melk a Krems. Na 1 350 ha, částečně rozložených na příkrých terasovitých svazích, se pěstuje především Veltlín zelený a Ryzlink rýnský. Kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd vyjadřují přírodní charakter vín z Wachau. Web: https://www.dolni-rakousko.info/wachau.

Foto: © Spitz, Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Lunz am SeeLunz am See

V městečku Lunz, uprostřed Mostviertelu, splývá smaragdově zelené jezero a pověstmi opředené vrcholky hor v nádhernou vodní krajinu. Není proto divu, že je idylická horolezecká vesnička oblíbeným turistickým a výletním cílem pro milovníky horizontů. Malebná horolezecká vesnička uprostřed impozantních vrcholů zve se svými početnými turistickými trasami na objevování a poznávání. Web: https://www.dolni-rakousko.info/mostviertelska-jezerni-krajina.

Foto: © Lunz am See, Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Vídeňský alpský obloukVídeňský alpský oblouk

Vídeňský alpský oblouk zobrazuje v miniatuře celé Alpy a návštěvníci se zde setkají se všemi pozoruhodnostmi, pro které je evropské největší pohoří tak přitažlivé. Alpské klima a drsné skalnaté stěny se zde střídají s jemnými vyvýšeninami oblasti Bucklige welt. Díky bujným pastvinám a drsným skalnatým stěnám připomínají Vídeňské Alpy v malém celý evropský alpský oblouk. Najdete tu vš - od poklidných břehů řek přes idylické pastviny až po impozantní horské hřbety masivů Schneeberg, Rax a Hohe Wand. Prozkoumejte sami rozmanitost Vídeňských Alp v 19 etapách 300 km dlouhého vídeňského alpského oblouku. Web: https://www.dolni-rakousko.info/vidensky-alpsky-oblouk.

Foto: © Rax, Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Weinviertelské cyklotrasyWeinviertel

Cyklistika s požitkem: žádné jiné slovo nedokáže popsat weinviertelské cyklotrasy lépe. Početné vinné šenky, vinařství a sklepní uličky zvou k odpočinku a příjemnému posezení. Síť cyklostezek v délce 1.600 km v největší vinařské oblasti Rakouska je lemována romantickými vinicemi a historickými objekty, které nejenom že krásně vypadají, ale všechny do jednoho se vyplatí navštívit. Tak jako například malebné náměstí v Retzu. Zážitkový sklep, který je svou délkou 21 km a chodbami v hloubce až 30 m největším vinným sklepem ve střední Evropě. Web: https://www.dolni-rakousko.info/weinviertelske-cyklotrasy.

Foto: © Weinviertel, Niederösterreich Werbung/Astrid Bartl

Baden bei WienBaden bei Wein
Dovolená v městečku Baden bei Wien znamená letní radovánky v ryzí podobě: tady si užíváte života na každém rohu, nalézáte nekonečnou inspiraci a touláte se kouzelnými vinařskými vesničkami. A má to svůj důvod, proč bylo městečko Baden bei Wien oblíbenou letní rezidencí císařů a králů. Anebo lépe řečeno celé vybrané společnosti. Ještě dnes okouzlí lázeňské město v období od května do října svým milým šarmem a během slavnosti růží omámí vůní z 800 různých odrůd růží. Web: https://www.dolni-rakousko.info/mesto-baden-bei-wien.

Foto: © Oragnerie, Tourismus der Stadtgemeinde baden/Lois Lammerhuber

Národní park Thayatal
Co je malé, to je milé: toto motto přesně vystihuje nejmenší národní park Rakouska. V národním parku Thayatal rozprostírajícím se na hranicích s Českou republikou se na malé ploše nachází nesrovnatelná rozmanitost rostlin a živočichů. Přírodní bohatství lze poznat při cykloturistice, prohlídkách a ve správní budově národního parku. Web: https://www.dolni-rakousko.info/narodni-park-thayatal.

Foto: © Thayatal, Waldviertel Tourismus/Studio Kerschbaum

Jižní Čechy