Jihočeská centrála cestovního ruchu

Aktuality

Vltava dává Lipensku punc ráje vodních sportů

Vložil(a) Michal Šindelíř 14. červen 2021

Vltava mezi Novou Pecí na hraně vzdutí Lipenské přehrady a Českými Budějovicemi je jednou z turisticky nejfrekventovanějších lokalit v jihočeské části toku naší nejdelší řeky pramenící na Šumavě. Nejvýše položená přehrada vltavské kaskády je sama o sobě rájem vodních sportů a zážitkové turistiky obecně. Tok Vltavy pod ní se zejména v létě mění bez nadsázky v Mekku vodáků z Čech i ze zahraničí.

 „Lipensko i Lipno samotné dnes nabízí komplexní škálu všech druhů rekreačních aktivit na vodě i mimo ni a směle lze označit za centrum zážitkové turistiky v regionu. S tím vším je spojena i nabídka služeb, která uspokojený všechny návštěvníky, včetně těch nejnáročnějších,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek a poznamenal, že v posledních letech je v segmentu cestovního ruchu patrný rostoucí zájem o služby vyšší kvality.

A nároky návštěvníků se dál zvyšují. Poskytovatelé služeb tak musejí s těmito trendy držet krok. I proto je tato turistická oblast jednou z nejatraktivnějších v regionu a kapacity zdejších penzionů a hotelů se už nyní rychle plní rezervacemi na celé léto. Zájemci o letní pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu: www.dovolena.jiznicechy.cz,“ doplnila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová.

Před třiceti lety celé Lipno disponovalo několika půjčovnami laminátových veslic a šlapadel. Dnes jeho hladinu brázdí výletní lodi, jachty, plachetnice, elektročluny, windsurfingy, kiteboardy, paddleboardy a podobně. Skutečným centrem se stalo moderní zázemí přístavu Marina Lipno, poskytující veškeré zázemí lodím i jejich posádkám, s přímým napojením na zážitkový Active park, cyklotrasy, půjčovny sportovního vybavení, hotely, restaurace a mnoho dalšího.

Přímo z Mariny se návštěvníci mohou vydat na Stezku korunami stromů, do Království lesa, Bikeparku, Lanového parku či Aquaworldu. Sjet některou z terénních cyklotras, třeba na terénní koloběžce, zajezdit si na in-line bruslích, půjčit si elektrokolo, zahrát si Adventure golf, sjet bobovou dráhu, vyrazit na kole na Pumptrackovou dráhu a večer pak posedět na vyhlídce areálu zážitkového golfu nebo na palubě vyhlídkové lodi s hudbou. Samostatnou kapitolou je atraktivita oblasti pro sportovní rybáře. Nabídka je pestrá.

Řeka pod Lipnem je Mekkou vodáků

Další mimořádně zajímavé lokality se nacházejí hned pod hrází přehrady. Vltava mezi Vyšším Brodem a Boršovem je pak díky unikátní přírodě, historickým památkám, bohaté kulturní nabídce a celoročně zaručené sjízdnosti, vodácky nejnavštěvovanějším říčním úsekem v Česku. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen dynamickým rozvojem turistické infrastruktury a nových služeb.

Letošní vodácká sezóna začala, kvůli snad už dohasínající koronavirové pandemii, se zpožděním a pozvolna. Svou roli sehrálo i počasí. Nicméně veškerá infrastruktura je na návštěvníky kompletně připravena. Fungují kempy, penziony, hotely, půjčovny, restaurace, občerstvení, půjčovny lodí, vodácké autobusy a další služby. Věříme, že se letní sezóna na Vltavě a Lipensku rychle vrátí do normálu,“ řekl produktový manažer turistické oblasti Lipensko Pavel Pechoušek.

Podle Pavla Koloucha z půjčoven kánoí a raftů INGEtour ovšem zatím citelně chybí zahraniční klientela v segmentu jednodenní výletů po řece, především pak, Rakušané, Němci a Holanďané ubytovaní u lipenského jezera. Domácí turisté totiž dávají přednost sjíždění vícedenní a ubytovávají se podél toku vždy tam, kam právě dorazí. Letošní novinkou na řece je nesporně znovu sjízdný jez u „Papouščí skály“ před Českým Krumlovem, který prošel modernizací.

 „Nabídka Vltavy je v tomto úseku neuvěřitelně bohatá. Řeka je bez nadsázky naším rodinným zlatem a proto se k ní musíme chovat přívětivě. I z toho důvodu zde mají své místo projekty zaměřené na šetrnou turistiku a ekologii,“ dodal Pechoušek.

Mekka českých vodáků, kterou úsek Vltavy mezi Vyšším Brodem a Boršovem bezesporu je, nadchne každého. „Řeka tu proudí úzkým zalesněným údolím a sportovní zážitek, jenž plavba přináší, je navíc umocněn okolní krajinou bohatou na historické, kulturní a technické památky, které je možné během plavby navštívit. Mezi ně patří především hrad Rožmberk, unikátní Český Krumlov pod ochranou UNESCO, kláštery ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně, zřícenina Dívčí Kámen, grafitový důl či historický pivovar Eggenberg. Kdo chce, může si cestu prodloužit a z lodi vystoupit přímo v centru Českých Budějovic na soutoku Vltavy s Malší,“ připomněla Kaštylová.

Turistická oblast Lipensko se svým jezerem, které je nejvýše položenou přehradou vltavské kaskády, patří mezi nejatraktivnější kouty ČR. Turistická oblast Lipenska se rozprostírá kolem řeky Vltavy, a to od Stožce až po Rožmberk. Jižní hranici oblasti tvoří hraniční hřebeny s Bavorskem a Horním Rakouskem, dominantou je bezesporu Lipenská přehrada. Region má pestrou nabídku pro každého. Od vyznavačů divoké přírody Národního parku Šumava přes vodáky, jachtaře, rybáře, milovníky historie, kulturních památek, pěší turistiky, či cykloturistiky až po vyznavače adrenalinových sportů a zážitků.

Více o Lipensku lze nalézt na webových portálech: www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/li-lipensko, www.lipensko.cz nebo na facebookovém profilu: www.facebook.com/lipensko/.