Jihočeská centrála cestovního ruchu

Aktuality

Jižní Čechy ožijí adventem

Vložil(a) Jana Píchová 25. listopad 2022

Již tento víkend, v sobotu, 26. listopadu, začíná letošní advent, čtyřtýdenní období příprav na Vánoce. Všem těm, kteří ho chtějí strávit v klidu a uniknout nákupnímu šílenství, vzkazuje ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), Petr Soukup: „Adventem ožijí celé jižní Čechy! Jejich mimořádně bohatý a pestrý adventní program najdete na webu jižních Čech a spolehlivě zapomenete na všechno, co je ještě „nutné“ koupit, udělat či uklidit.“

Zahájení adventu a vánoční trhy

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční trhy, které velkou měrou přispívají k adventní atmosféře. Rozsvícení vánočních stromků, koncerty a vystoupení, stránky s oblíbenými nápoji, pochutinami nebo řemeslnými produkty jsou rozmístěny na mnoha místech jihočeského kraje. Kam můžete přijít nasát vánoční atmosféru?

18. 11. – 31. 12. Českobudějovický advent

25. 11. – 1. 1. Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25. 11. – 1. 1. Advent a Vánoce na Třeboňsku

26. 11. – 27. 11. Vánoční trhy na zámku Blatná

27. 11. – 18. 12. Advent v Bechyni

27. 11. – 18. 12. Adventní neděle v Prachaticích

 

Mikuláš, čerti a andělé

V předvečer svátku svatého Mikuláše se v pondělí v ulicích měst a obcí objeví postavy dobrotivých Mikulášů, hrůzu nahánějících čertů a půvabných andělů. Hodným dětem rozdávají dárky a pamlsky, těm rozpustilým uhlí a brambory. Dá se říct, že je potkáte téměř na každém kroku, ale pokud si chcete být jistí, tak na ně určitě narazíte na některé z plánovaných akcí.

18. 11. – 10. 12. Peklománie v Borovanech

3. 12. Čertovské rojení v Safari v Hluboké u Borovan

4. 12. Adventní neděle ve Skiareálu Lipno

5. 12. Přílet anděla v Českých Budějovicích

18. 12. Andělská neděle v Týně nad Vltavou

Vánoční výzdoba nejen na zámcích

Atraktivní adventní nabídka řady památek je ideální příležitostí, jak se naladit na atmosféru Vánoc v dobách dávno minulých a připomenout si pravou podstatu tradic. Na své předvánoční návštěvníky bude připravena většina historických objektů či památek zahalených do slavnostního hávu.

24. 11. – 1. 1. Schwarzenberské Vánoce na zámku v Třeboni

26. 11. – 30. 12. Vánoční Pohádková kovárna v Selibově

9. 12. – 8. 1. Vánočně nasvícená ZOO v Hluboké n. Vltavou

17. 12. – 18. 12. Adventní prohlídka zámku Hluboká s funkční kuchyní

 

Betlémy

Co by to bylo za Vánoce bez betlému? Betlém má dlouhou a zajímavou historii, význam a odkaz. Rozhodně však o Vánocích nemůže nikde chybět, a to ať vyřezávaný nebo v oblíbené živé podobě s lidmi a zvířátky.

26. 11. – 7. 1. Písek – město betlémů

27. 11. – 2. 1. Betlémy v Českém Krumlově

17. 12. Živý betlém v Táboře

20. 12. Živý betlém v Třeboni
 

Předvánoční program v jižních Čechách bude zahájen již v sobotu 26. listopadu a ten den se také rozsvítí vánoční strom na Náměstí Přemysla Otakara II jako oficiální zahájení tohoto svátečního období. Aby vám neunikly další adventní akce po celém kraji, můžete navštívit naší webovou stránku, kde naleznete kompletní přehled všech událostí.