Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy

Předchozí tématické roky

JIŽNÍ ČECHY POHODOVÉ 2017 - 2019

„Jižní Čechy pohodové“. To je název krajského projektu, který v návaznosti na předloňské „Jižní Čechy aktivní“, loňské „Jižní Čechy husitské“ a letošní „Jižní Čechy olympijské“, připravuje na příští rok v rámci podpory turismu v regionu Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR).

Po mimořádně dynamické, aktivně a sportovně laděné nabídce letošního roku, chceme návštěvníkům z domova i ze zahraničí znovu připomenout, že jižní Čechy jsou přes široké spektrum možností aktivního odpočinku především skutečným synonymem pro klid, pohodu a relaxaci,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Se základní strukturou projektu Jižní Čechy pohodové a s ním souvisejícími marketingovými aktivitami seznámili minulý týden zástupci JCCR odbornou veřejnost a podnikatele v Českých Budějovicích při příležitosti dvacátého ročníku výstavy Gastrofest.

Nosnými pilíři celého projektu je podle Poláška pět hlavních témat: Baroko, vyhlášené agenturou CzechTourism tématem roku 2017, gastronomie, aktivní pohoda, oddech a venkov. Nabídka programů pak bude zaměřena na celé spektrum návštěvníků. Od jednotlivců a párů, toužících objevovat nové lokality a zážitky, či jen hledajících klid a relaxaci, přes rodiny s dětmi, aktivní skupiny návštěvníků bažící po adrenalinu, milovníky přírody či památek až po seniory.

https://youtu.be/YETulps-fKc

„Na nikoho nezapomínáme. Projekt sportovní a aktivní dovolené plynule navazuje na nabídku širokého spektra možností, které region skýtá pro všechny, kteří chtějí třeba jen lenošit a všemi silami odpočívat,“ dodal Polášek.

Manažer marketingu JCCR Ondřej Flemr v této souvislosti poznamenal, celý projekt je výrazně zaměřen také na propagaci jihočeského venkova. „Venkovu je přímo věnováno jedno z hlavních témat projektu, venkovská tématika však nechybí v žádném z hlavních okruhů připravované marketingové strategie,“ konstatoval Flemr.

Pět hlavních témat projektu Jižní Čechy pohodové:

„Jižní Čechy - perla nepravidelného tvaru“, to je především objevování památek a kulturní vyžití, oživení tématu baroka mimo jiné v návaznosti na selské baroko.

„Jezte a pijte v jižních Čechách“. Dobře se najíst je jeden z hlavních předpokladů pro pohodovou dovolenou a jihočeská kuchyně, poctivá, tradiční, založená na místních potravinách, má svůj základ právě na venkově. S tímto tématem pak úzce souvisí pivo, pivovary nově vznikající minipivovary či různé akce jako například slavnosti vína, pivní slavnosti, borůvkobraní, jahodobraní apod.

„Aktivní pohoda“. Tu nabízejí jižní Čechy v létě i v zimě včetně široké nabídky outdoorových aktivit.

„Jihočeský oddech“. Lenošit, nechat se opečovávat a hýčkat, jednoznačně patří k opravdové pohodě. A region nabízí širokou škálu pobytů, kde je o klienty postaráno se vším všudy - wellness a lázeňské pobyty, regenerační pobyty apod.

„Pohodový venkov“. To je odpočinek od života ve městě, agroturistika, vesnické slavnosti, řemesla a tradice.

JIŽNÍ ČECHY OLYMPIJSKÉ 2016

Nejen na historii, skutečnou přírodou bez příkras a čistý vzduch láká jih Čech. Je tu nepřeberné množství míst stvořených pro aktivní dovolenou a relaxaci. Zelené lázně jihočeské krajiny prospívají tělu i duchu. Region protkává hustá síť cyklostezek i pěších tras. Zdejší řeky vábí vodáky, bílá stopa zase běžce na lyžích. I příznivci adrenalinových sportů jsou tu jako doma. Najdou spoustu příležitostí vznést se třeba až do oblak nebo se jen tak pohupovat  na vlnách vodní hladiny.

Letos bude rekreační sportování na jihu Čech jiné. Olympijské. Právě tady, na březích Lipenského jezera, vyroste za podpory Českého olympijského výboru v létě u příležitosti letošní světové olympiády Olympijský park Lipno – Rio 2016. V něm si kdokoliv může vyzkoušet olympijské sporty a fandit při tom i našim reprezentantům bojujícím o medaile.

Zatímco olympiáda v brazilském Riu začíná až v létě, projekt Jižní Čechy olympijské odstaruje už 1. ledna. Smyslem je inspirovat nejen Jihočechy, ale i návštěvníky zdejšího regionu hravou inspirací k aktivněji pojatému životnímu stylu. Okusit atmosféru olympijských i neolympijských sportovních disciplín a to nejen letních. V Jihočeském kraji se během roku pravidelně koná celá řada závodů a sportovních akcí, a tak se nabízí možnost žít olympijskou myšlenkou nejen v době her.

Zatímco nejlepší profesionální sportovci z celého světa budou v Riu bojovat o medaile, v jižních Čechách se může každý pokusit překonat své vlastní mety nebo se vžít podle svým možností a schopností  do role našich reprezentantů. Projekt Jižní Čechy olympijské vás nechce nechat jen tak v klidu sledovat olympiádu na obrazovce televize, tabletu nebo mobilního telefonu. Vyměňte pasivní podívanou za aktivní změření svých sil.

Jestliže Olympijský park na Letenské pláni přivítal v době konání zimní olympiády v Soči téměř 400 000 návštěvníků, pojďte společně nejen fandit našim borcům na nejvýznamnějším sportovním klání, ale i přetavit atmosféru z Ria do jihočeského prostředí.

Jižní Čechy olympijské mají co nabídnout celý letošní rok. A tak vezměte, kola, brusle, lyže a zasportujte si na některé z letošních akcí inspirovaných ideou olympiády. Uvidíte, že aktivní pohyb se může stát samozřejmou součástí vašeho volného času. A k této osobní výhře nejsou potřeba medaile.

JIŽNÍ ČECHY HUSITSKÉ 2015

K 600. výročí upálení mistra Jana Husa připravil Jihočeský kraj projekt Jižní Čechy husitské. Na projektu spolupracují desítky lidí, mimo jiné přední český odborník na husitství – profesor Petr Čornej. S jeho pomocí se podařilo sestavit seznam jihočeských měst, obcí, organizací a míst, jež jsou nějakým způsobem spjaté s husitskou tematikou. Vzniklo tak na 70 akcí.

Husitský rok začal rekonstrukcí bitvy u Sudoměře, která je jednou ze zásadních pilířů projektu. Dalšími pilíři je nově zrekonstruovaný Památník mistra Jana Husa v Husinci v podobě jeho rodného domku, který se návštěvníkům otevře 30. května, od 30. června nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově, 5. července pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře či 24. ročník mezinárodního husitského festivalu, konaný v Táboře od 11. do 13. září. Milovníci cyklistiky uvítají cyklojízdu kolem Tábora, konanou 9. května, ta se koná v rámci zahájení cyklo a turistické sezony v kraji a pro účastníky bude připravený cykloprůvodce po místech spojených s husitstvím.

Cílovou skupinou projektu Jižní Čechy husitské jsou návštěvníci ze všech koutů České republiky, proto kromě pravidelné propagace v médiích vznikly i webové stránky www.jchusitske.cz.

Cílem je informovat o projektu nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi, např. formou pres stripů ve spolupráci s agenturou CzechTourism. Jihočeský kraj rovněž navázal spolupráci s městem Kostnice a na informačních centrech na jihu Čech jsou pro turisty připravené propagační letáky o projektu včetně seznamu akcí v německém jazyce.