Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy

Turistické oblasti

PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA RAKOUSKO NĚMECKO Toulava Boletice Šumavsko Prácheňsko Písecko Česká Kanada Novohradsko Třeboňsko Český Krumlov Region Lipensko Budějovicko Podkletí

Systém řízení cestovního ruchu v Jihočeském kraji

Pro efektivnější koordinaci cestovního ruchu na celém území kraje jsou jižní Čechy rozděleny na jednotlivé turistické oblasti. Rozdělení je dáno Koncepcí cestovního ruchu v Jihočeském kraji 2015–2020, schválenou dne 10. 12. 2015 zastupitelstvem kraje.

Turistické oblasti v jižních Čechách

Na území kraje se nachází 11 turistických oblastí, které pokrývají téměř celou jeho plochu. Poslední turistická oblast, Český Krumlov region, se certifikovala na začátku roku 2020.

BUDĚJOVICKO

Mapa BudějovickoHlavním pojícím prvkem oblasti je řeka Vltava. Polohu definují města České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Rudolfov a  Lišov. Kromě známých míst, jako je zámek Hluboká nebo historické centrum Budějovic, můžete objevit i přírodní zákoutí k odpočinku, skvělou gastronomii, kulturní akce evropského formátu nebo krásné ubytování za rozumnou cenu. 

Mapa oblasti Budějovicko   Kontakt Budějovicko   Web Budějovicko   


ČESKÁ KANADA

Mapa Česká KanadaTuristická oblast Česká Kanada leží ve východní části Jihočeského kraje a sdružuje více než 50 obcí nejen na území samotného přírodního parku Česká Kanada, ale i oblast Jindřichohradecka a Dačicka. Drsná, ale krásná příroda, úchvatné památky a místa, která stojí za objevení. Prožijte dovolenou plnou zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Mapa oblasti Česká Kanada   Kontakty Česká Kanada   Web Česká Kanada


ČESKÝ KRUMLOV REGION

Mapa Český Krumlov regionMěsto Český Krumlov je opravdovým klenotem jižních Čech. Kromě hradu a zámku zde naleznete spoustu dalších zajímavostí a možností, jak trávit volný čas.

Mapa oblasti Český Krumlov region   Kontakty Český Krumlov region   Web Český Krumlov region


LIPENSKO

Mapa LipenskoOblast Lipenska je vymezena přehradní nádrží Lipno a šumavskými hraničními hřebeny. Okolí Lipna je vhodné pro relaxaci a odpočinek, stejně jako pro sportovní vyžití, a to v zimě i v létě (cyklistika, bruslení, lyžování). Nachází se zde několik kulturních a historických památek.

Mapa oblasti Lipensko   Kontakty Lipensko   Web Lipensko


NOVOHRADSKO-DOUDLEBSKO

Mapa Novohradsko-DoudlebskoMísto, kde je voda dobrá, krajina mnoha tváří nebo krajina zapomenutých příběhů. I tak lze charakterizovat území formované Novohradskými horami a řekou Malše. Pohnuté dějiny 20. století způsobily, že Novohradské hory se svými hlubokými lesy a divokými vodami jsou řídce obydleným územím. Prostě ráj pro milovníky aktivní turistiky v krajině, kde potkat srnku je téměř stejně pravděpodobné jako potkat člověka.

Mapa oblasti Novohradsko-Doudlebsko   Kontakty Novohradsko-Doudlebsko   Web Novohradsko-Doudlebsko


PÍSECKO-BLATENSKO

Mapa Písecko-BlatenskoTuristická oblast Písecko-Blatensko tvoří vstupní bránu do jižních Čech směrem od Prahy či Plzně. Regionem protékají řeky Otava a Vltava, které se slévají pod hradem Zvíkov a mohutní jezerem Orlík. Krajina blatenských rybníků je protkána sítí méně známých turistických tras a cyklostezek. Přirozenými centry jsou města Blatná se zámkem a Písek s nejstarším mostem v Česku a největším interaktivním prostorem pro děti ve střední Evropě (Sladovna – galerie hrou).

Mapa oblasti Písecko-Blatensko   Kontakty Písecko-Blatensko   Web Písecko-Blatensko


PODKLETÍ

Mapa PodKletíTuristická oblast PodKletí se nachází v srdci jižních Čech. Dominantou oblasti je ze všech stran viditelná hora Kleť, která dala destinaci i své jméno. Osu území tvoří historická Linecká stezka a nachází se zde řada významných krajinných, přírodních i historických památek, jako jsou CHKO Blanský les, národní kulturní památky klášter Zlatá Koruna, zámek Kratochvíle či památka UNESCO Holašovice.

Mapa oblasti PodKletí   Kontakty PodKletí   Web PodKletí


PRÁCHEŇSKO

Mapa PrácheňskoPrácheňsko je území s bohatou historií, řadou drobných památek, tajemnými hrady a vznešeně vyhlížejícími zámky. Oblast plná malebných vísek s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlých hájoven uprostřed šumících lesů. Přijďte a vyberte si ze široké škály řemeslných výrobků a služeb oceněných certifikátem „regionální produkt – Prácheňsko“.

Mapa oblasti Prácheňsko   Kontakty Prácheňsko   Web Prácheňsko


ŠUMAVSKO

Mapa ŠumavskoTuristická oblast Šumavsko se skládá ze dvou oblastí, jimiž jsou jihočeská Šumava a jihočeské Pošumaví. Proto když se řekne „Šumavsko“, nejedná se pouze o Šumavu ve smyslu národního parku a chráněné krajinné oblasti, ale také Pošumaví. Šumavsko lze popsat jako oblast s krásnou přírodní i zemědělskou krajinou. Najdete tu jak zvlněné kopce a horské hřbety, tak krajinu protkanou řekami, voňavými kvetoucími loukami a obdělanými poli, mezi nimiž jsou roztroušené vesničky a starobylá městečka nabitá poznáním, zážitky a relaxací.

Mapa oblasti Šumavsko   Kontakty Šumavsko   Web Šumavsko


TOULAVA

Mapa ToulavaKrajina na pomezí jižních a středních Čech, kde kdysi zněly husitské chorály a kde se zrodil mocný rod Vítkovců, svým podmanivým kouzlem vždy lákala turisty. Na jih od centra regionu, historického Tábora, se k Bechyni táhne hluboké údolí řeky Lužnice. Na sever se zvedají malebné zelené kopce Jistebnicka a Sedlčanska, skrývající romantické zříceniny a zapadlé vísky. Na západě se za Milevskem vzdouvají vody Vltavy. Je to krajina jako stvořená k toulání a objevování, proto jsme tento kout naší země nazvali Toulavou – od Tábora až k nám…

Mapa oblasti Toulava   Kontakty Toulava   Web Toulava


TŘEBOŇSKO

Mapa TřeboňskoZajímavé svou architekturou, cenné historií a podmanivé svými přírodními krásami – takové je Třeboňsko. Návštěvníci oblasti, turisté, rybáři, cyklisté, vodáci i lázeňští hosté dnes obdivují kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků jako perly navlečené na modré stuhy potoků a řek. Třeboňsko je přímo stvořené pro aktivní rodinnou dovolenou.

Mapa oblasti Třeboňsko   Kontakty Třeboňsko   Web Třeboňsko